جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خواص روغن آرگان برای پوست و مو

روغن آرگان

دوست داری کسب و کار تو هم معرفی کنیم؟ فرم و پُر کن تا باهات تماس بگیریم.

فهرست مقاله

روغن آرگان به دلیل عطر و طعم و همچنین خواص بسیار زیادی که دارد به عنوان یکی از غذاهای سنتی و اصلی مراکشی ها شناخته می شود.

این روغن گیاهی کاملا طبیعی بوده و از هسته میوه آرگان گرفته می شود.

با این وجود که روغن آرگان بومی کشور مراکش است اما اکنون در همه جای دنیا برای مصارفی مانند آشپزی ، مصارف آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله خواص روغن آرگان را برای زیبایی پوست و مو بیان می کنیم.

روغن آرگان

تشکیل شده از مواد مغذی و مفید

روغن آرگان از اسیدهای چرب تشکیل شده است. بیشترین مقدار اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان ، اسید oleic و linoleic می باشد.

حدود 29 تا 36 درصد اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید linoleic یا امگا 6 تشکیل می شود.

شاید اسید oleic چندان برای بدن ضروری نباشد اما یک چربی بسیار سالم است و 43 تا 49 درصد از اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد. اسید oleic در زوغن زیتون هم وجود دارد و برای سلامت قلب بسیار موثر است.

علاوه بر این، روغن آرگان به دلیل داشتن ویتامین E ، در سلامتی چشم و پوست و مو بسیار موثر است. ویتامین E یکی از موادی است که خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد.

خلاصه :

روغن آرگان منبع خوبی از اسیدهای چرب linoleic و oleic ، که این اسیدهای چرب از موثرترین مواد شناخته شده برای بدن هستند. همچنین دارای مقادیر بالای ویتامین E است.

خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب

علت خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان وجود ترکیبات فنولیک (phenolic) آن است.

روغن آرگان بیشترین میزان ویتامین E یا توکوفرول را دارد. این ویتامین بصورت حل شده در چربی و درای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی در جهت کاهش اثرات مخرب رادیکال های آزاد عمل می کند.

از دیگر عناصر تشکیل دهنده روغن آرگان COQ10 ، ملاتونین و استرول های گیاهی که در افزایش خاصیت آنتی اکسیدانی این محصول نقش دارند را می توان نام برد.

طبق تازه ترین تحقیقات دانشمندان ، مارکرهای التهابی در موش هایی که به آنها روغن آرگان خورانده شده است ، پیش از تزریق یک سم کبدی ملتهب کننده قوی ، کاهش یافته است.

در ادامه این تحقیقات دانشمندان کسف کردند که روغن آرگان می تواند اثرات التهابات پوستی ناشی از عفونت یا آسیب های دیگر را در صورت استفاده موضعی کاهش دهد.

اگرچه نتایج امید بخشی در خصوص خاصیت ضد التهابی روغن آرگان بدست آمده است ، نحوه استفاده از این محصول برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو ضروری بنظر می رسد.

خلاصه :

ترکیباتی که در روغن آرگان وجود دارد ، می تواند باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو شود. البته این موضوع باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

خواص روغن آرگان برای تقویت قلب

خواص روغن آرگان برای قلب

روغن آرگان سرشار از اسید oleic است که نوعی چربی اشباع نشده محسوب می شود. همچنین دارای امگا 9 می باشد.

اسید oleic را می توانید در مواد خوراکی دیگری مانند روغن زیتون و آووکادو پیدا کنید ، که دارای خواص تقویت کننده برای قلب هستند.

بررسی ها بر روی گروه کوچکی از افراد نشان داده است که روغن آرگان می تواند باعث کاهش سطح آنتی اکسیدان در خون شده و اثر بخشی آن با روغن زیتون قابل مقایسه می باشد.

گروه دیگری از دانشمندان دریافتند که مصرف بیشتر روغن آرگان با کاهش میزان کلسترول LDL و افزایش سطح آنتی اکسدان خون همراه است.

دانشمندان تحقیقاتی را بر روی 40 نفر از افرادی که دارای قلب سالمی بودند در یک آزمایش ، به این افراد روزانه 15 گرم روغن آرگان به مدت یک ماه داده شد تا بصورت خوراکی مصرف کنند. نتیجه این آزمایش کاهش 16 تا 20 درصدی LDL و تری گلیسیرید را نشان می دهد.

شاید نتایج بدست آمده از این تحقیقات تا حدی امیدوار کننده باشد ، برای مشخص شدن تاثیر روغن آرگان بر روی قلب انسان ، مطالعات بیشتری لازم باشد.

خلاصه :

اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های موجود در روغن آرگان می تواند در کاهش برخی بیماری های قلبی موثر باشد. هرچند که باید این موضوع بیشتر مورد مطالعه قرار بگیرد.

خواص روغن آرگان برای کنترل دیابت

خواص روغن آرگان برای دیابت

آزمایشات انجام شده بر روی برخی حیوانات نشان داده است ، روغن آرگان می تواند در پیشگیری از دیابت موثر باشد.

نتایج تحقیقات دانشمندان بر روی موش هایی که همراه با مصرف روغن آرگان ، از رژیم غذایی با قند بالا پیروی می کردند ، تاثیرات کاهشی قابل توجهی بر روی قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین را نشان می دهد.

این مطالعات بیانگر خواص آنتی اکسیدانی این روغن است. با این وجود نمی توان تاثیر استفاده از این محصول را برای همه افراد بصورت یکسان در نظر گرفت.

خلاصه :

نتایج آزمایشات بر روی گروهی از حیوانات نشان می دهد که استفاده از روغن آرگان می تواند کاهنده قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین جهت پیشگیری از دیابت باشد. البته این نتایج برای انسان هنوز اثبات نشده است.

خواص روغن آرگان برای انواع سرطان

خواص ضد سرطانی روغن آرگان

اینطور به نظر می رسد که روغن آرگان می تواند مانع از رشد و تولید مثل برخی سلول های سرطانی شود.

در یک آزمایش ترکیب روغن آرگان و polyphenolic نشان داده است که این محلول می تواند تا 50% مانع از رشد سلول های سرطانی در پروستات شود.

همچنین در یک آزمایش دیگر ترکیب روغن آرگان با ویتامین E اینطور نشان داده است که این مواد می تواند باعث از بین رفتن سلول های سرطانی پستان و روده بزرگ شود.

با وجود نتایج امیدوار کننده باید برسی شود که آیا روغن آرگان می تواند به عنوان دارویی برای درمان سرطان در انسان ها مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر.

خلاصه :

برخی از مطالعات نشان می دهند که احتمالا روغن آرگان می تواند باعث کنترل یا از بین رفتن سلول های سرطانی در انسان باشد. هرچند باید تحقیقات و بررسی های بیشتر انجام شوند.

خواص روغن آرگان برای جوان سازی پوست

خواص روغن آرگان برای جوان سازی پوست

روغن آرگان خیلی زود به یکی از مهمترین محصولات زیبایی و مراقبت از پوست تبدیل شد. در برخی از مطالعات انجام شده بر روی روغن آرگان نتایجی به دست آمده که نشان می دهد این محصول می تواند به علت کاهش التهابات و استرس اکسیداتیو در روند جوان سازی پوست موثر باشد. به علاوه ممکن است در ترمیم و مراقبت از پوست و در نتیجه کند کردن روند پیری تاثیراتی داشته باشد.

در تازه ترین تحقیقات بر روی مزایای روغن آرگان متوجه خاصیت این روغن بصورت خوراکی یا استفاده موضعی به منظور آبرسانی پوست در زنان مسن شده اند.

خلاصه :

استفاده از روغن آرگان بصورت خوراکی یا مالیدن بر روی پوست می تواند باعث کاهش روند پیری و جوانسازی پوست از طریق افزایش قابلیت آبرسانی به پوست بانوان شود.

خواص روغن آرگان برای بیماری های پوستی

خواص روغن آرگان برای بیماری های پوستی

استفاده از روغن آرگان در کشورهای آفریقای شمالی به دلیل اینکه درخت آرگان در این منطقه جزو گیاهان بومی محسوب می شود، از مدت ها قبل برای درمان برخی بیماری ها مانند بیماری التهاب پوستی مورد استفاده قرار می گرفته است. با وجود اینکه قابلیت درمان بیماری های عفونی پوستی با روغن آرگان هنوز کاملا ثابت نشده است، اما همچنان توسط برخی از افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق تحقیقاتی که در این باره انجام شده است، روغن آرگان به دلیل داشتن ترکیباتی نظیر آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی، به عنوان یک دارو برای درمان بافت پوست های آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد.

خلاصه :

بومیان مناطق شمالی آفریقا از روغن آرگان برای درمان عفونت های پوستی استفاده می کنند. هرچند که این قابلیت درمانی هنوز بصورت رسمی اثبات نشده است اما دانشمندان برخی ترکیبات موثر مانند آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی را در این محصول کشف کرده اند.

خواص روغن آرگان برای درمان زخم

خواص روغن آرگان در ترمیم زخم

روغن آرگان می تواند در روند بهبود زخم موثر باشد. طبق مطالعات انجام شده بر روی حیوانات، این محصول می تواند در روند ترمیم زخم ها و همچنین درمان سوختگی های درجه دوم موثر باشد. با دو بار مصرف روغن آرگان در روز به مدت دو هفته می توان زخم ها و سوختگی های سطحی را درمان کرد. هرچند این موضوع هنوز اثبات نشده است اما به دلیل وجود برخی عناصر در این محصول می توان از روغن آرگان به عنوان مرهمی برای زخم های انسان یاد کرد.

خلاصه :

طبق آزمایشاتی که بر روی حیوانات انجام شده است روغن آرگان می تواند در ترمیم زخم ها و سوختگی های درجه دوم موثر باشد. این آزمایشات هنوز وارد فاز انسانی نشده است.

خواص روغن آرگان برای رطوبت پوست و مو

خواص روغن آرگان برای پوست و مو

وجود اسیدهای چرب مانند اسید Oleic و Linoleic در روغن آرگان این محصول را سرشار از مواد مغذی برای حفظ سلامت پوست و مو کرده است. هرچند باید روغن آرگان را بصورت موضعی بر روی پوست و مو استفاده کنید اما تحقیقات نشان داده است که خوردن آن هم می تواند موثر باشد.

در برخی از مطالعات نتیجه مثبت استفاده از روغن آرگان بصورت خوراکی در ایجاد رطوبت در پوست زنان مسن اثبات شده است. هرچند که هنوز تحقیقات جدی مبنی بر خاصیت روغن آرگان برای مو انجام نشده است اما در برخی مطالعات شاهد مواد مغذی هستیم که در این روغن برای تقویت رشد مو و سلامت آن موثر است.

خلاصه :

روغن آرگان به عنوان مرطوب کننده پوست و برای تقویت رشد مو مورد استفاده قرار می گیرد. روغن آرگان به دلیل داشتن اسیدهای چرب می تواند در حفظ رطوبت پوست و تقویت موها تا حد قابل توجهی موثر باشد.

خواص روغن آرگان برای پوست

خواص روغن آرگان برای لیفت صورت

روغن آرگان می تواند در تقویت قابلیت ارتجاعی پوست کمک کننده باشد. تحقیقاتی که بر روی این محصول انجام شده است نشان می دهد که این روغن می تواند در تقویت خاصیت کشش پذیری پوست تاثیراتی داشته باشد.

روغن آرگان به کاهش التهاب پوست و تقویت خاصیت ارتجاعی آن کمک می کند و این موضوع باعث شده است تا این محصول برای موارد درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

خلاصه :

روغن آرگان اغلب برای درمان کشیدگی پوست استفاده می شود. هرچند این مورد هنوز از نظر علمی بصورت مشخص تایید نشده است.

خواص روغن آرگان برای درمان آکنه

درمان آکنه با روغن آرگان

در برخی مقالات ادعا شده است که روغن آرگان می تواند در درمان آکنه موثر باشد. البته هنوز هیچ تحقیق علمی مشخصی در این باره انجام نشده است، ولی آنطور که گفته می شود این محصول به دلیل داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در کاهش قرمزی و اثرات تحریک کننده پوستی موثر است. روغن آرگان می تواند باعث افزایش آبرسانی به پوست شود که این موضوع یکی از راه های جلوگیری از آکنه محسوب می شود.

برخی منابع تحقیقات نشان داده است که علت ایجاد آکنه می تواند تاثیر گذاری روغن آرگان را در درمان این بیماری تعیین کند. بر همین اساس اگر آکنه بر اساس خشکی پوست و تحریک کننده های عمومی ایجاد شده باشد با استفاده از روغن آرگان امکان بهبود بیماری وجود دارد. اما اگر عامل ایجاد کننده آکنه موارد هورمونی باشد، روغن آرگان نمی تواند نقش درمانی جدی ایفا کند.

خلاصه :

با وجود برخی ادعاها مبنی بر تاثیرگذاری روغن آرگان در درمان آکنه ، هنوز هیچ منبع علمی مشخصی این موضوع را تایید نکرده است. با این وجود این محصول می تواند باعث کاهش قرمزی پوست و کنترل تحریکات پوستی ناشی از بیماری آکنه باشد.

سهولت استفاده و خرید

به دلیل گسترش استفاده از روغن آرگان در موارد بسیاری که به برخی از آنها پیش تر اشاره شد، این محصول در سبد کالای سلامت اغلب خانواده ها جایگاه ویژه ای دارد. شما می توانید به راحتی از فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه ها و عطاری ها این روغن را تهیه کنید.

برای پوست

روغن آرگان معمولا بصورت موضعی استفاده می شود. اما گاهی از آن در تهیه محصولات آرایشی مانند اغلب لسیون ها و کرم های مرطوب کننده پوست استفاده می شود. هرچند که می تواند روغن آرگان را بصورت مستقیم بر روی پوست استفاده کرد، اما بهتر است برای شروع مقدار استفاده تان از این محصول زیاد نباشد تا از اثرات منفی احتمالی آن بر روی پوست خود جلوگیری کنید.

برای مو

برای مرطوب کردن موها می توانید از روغن آرگان بصورت مستقیم استفاده کنید و موهای خود را با آن ماساژ دهید. این کار علاوه بر اینکه موخوره و شکستگی مو را درمان می کند، همواره موهای شما را مرطوب نگه می دارد. اگر برای اولین بار از این روغن استفاده می کنید سعی کنید با مقدار کمی شروع کنید تا واکنش موهای تان به این محصول مشخص شود.

اگر موهای شما بطور معمول چرب هستند، بهتر است روغن آرگان را به ریشه موهایتان بمالید تا از چرب شدن بیش از حد آنها جلوگیری شود.

برای پخت و پز

عده زیادی از مردم از روغن آرگان برای پخت و پز استفاده می کنند. اگر شما هم قصد خرید روغن آرگان برای تهیه غذا را دارید بهتر است از نمونه هایی که 100% خالص هستند استفاده نمایید.

دقت کنید که بیشترین استفاده از روغن آرگان در موارد آرایشی و بهداشتی می باشد، بنابراین ممکن است با مواد دیگری ترکیب شده باشند که خوراکی نباشد. به علاوه این روغن را نمی توان خیلی گرم کرد بنابراین برای تهیه غذاهایی که با حرارت بالا پخت می شوند خیلی مناسب نیست.

خلاصه :

روغن آرگان به تازگی مورد استفاده افراد بسیاری قرار گرفته و در مواردی مانند نگهداری و مراقبت از پوست و مو و تهیه مواد غذایی به کار می رود.

خرید روغن آرگان اصل

خرید روغن آرگان اصل

قرن هاست که روغن آرگان برای مصارف مختلف آشپزی ، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.سرشار از مواد مغذی ضروری ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است.تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن آرگان می تواند به جلوگیری از بیماری های مزمن ، از جمله بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری های پوستی را درمان کند.در حالی که تحقیقات فعلی نمی تواند به طور قطعی بیان کند که روغن آرگان برای درمان هر یک از این موارد موثر است ، بسیاری از افراد نتایج مطلوبی را پس از استفاده از آن گزارش می کنند.اگر در مورد روغن آرگان کنجکاو هستید ، یافتن آن و شروع به استفاده از آن امروز آسان است.

مدت بسیار زیادی است که روغن آرگان در مواردی از قبیل تهیه مواد آرایشی، دارویی و آشپزی مورد استفاده مردم قرار می گیرد. این محصول سرشار از مواد مغذی و ضروری بدن مانند انواع اسیدهای چرب و ترکیبات ضد التهابی است.

برخی از تحقیقات علمی درباره روغن آرگان نشان می دهند که این محصول می تواند در جلوگیری از بیماری های مزمن ماندد، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و برخی سرطان ها مفید باشد. همچنین می تواند برخی بیماری های پوستی را هم درمان کند. هرچند این تحقیقات نمی توانند بصورت قطعی درباره خواص درمانی روغن آرگان نتایج خود را منتشر کنند، اما بسیاری از افرادی که از این روغن برای موارد درمانی استفاده کرده اند از نتایج بدست آمده رضایت داشته اند.

اگر قصد خرید روغن آرگان اصل را دارید می توانید این محصول را از فروشگاه اینترنتی دیجی کالا خرید کنید.

منبع : healthline.com